(ព្រុចស៊ែល)៖ ប្រធានគណៈកម្មការអឺរ៉ុប លោកស្រី Ursula von der Leyen បានប្រកាសនៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ថា សហភាពអឺរ៉ុបនឹងផ្អាកវិធានការណ៍ដែលបានគ្រោងទុក ដែលត្រៀមនឹងឆ្លើយតបទៅនឹងពន្ធរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក រយៈពេល ៩០ ថ្ងៃ។ នេះបើយោងតាមការចេញផ្សាយរបស់ទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មាន Reuters នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី១០ ខែមេសា ឆ្នាំ ២០២៥។
ការសម្រេចចិត្តនេះធ្វើឡើងដើម្បីផ្តល់ឱកាសសម្រាប់ការចរចា បន្ទាប់ពីប្រធានាធិបតីអាមេរិក ដូណាល់ ត្រាំ បានប្រកាសផ្អាកពន្ធរបស់លោកលើបណ្តាប្រទេសភាគច្រើនរយៈពេលដូចគ្នា។
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ លោកស្រីបានសង្កត់ធ្ងន់ថា EU នឹងមិនស្ទាក់ស្ទើរក្នុងការអនុវត្តវិធានការនេះទេ ប្រសិនបើការចរចាដែលកំពុងបន្តមិនទទួលបានលទ្ធផលជាទីគាប់ចិត្ត។ លោកស្រី von der Leyen បានបន្ថែមថា «ដូចដែលខ្ញុំបាននិយាយពីមុន ជម្រើសទាំងអស់នៅតែមាននៅលើតុ»។
គួរបញ្ជាក់ថា មួយថ្ងៃមុនការសម្រេចចិត្តផ្អាកនេះ ប្រទេសជាសមាជិកសហភាពអឺរ៉ុបបានគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងលើកញ្ចប់វិធានការណ៍សងសឹកដំបូងរបស់ប្លុកនេះ ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងពន្ធគយលើដែកថែប និងអាលុយមីញ៉ូមដែលដាក់ដោយរដ្ឋបាលលោកត្រាំ៕

(Brussels): European Commission President Ursula von der Leyen announced on Thursday that the European Union will suspend its planned retaliatory measures against US tariffs for 90 days. This is according to a Reuters news agency report on Thursday, April 10, 2025.
This decision was made to provide an opportunity for negotiations after US President Donald Trump announced the suspension of his tariffs on most countries for the same period.
However, she emphasized that the EU would not hesitate to implement these measures if ongoing negotiations do not yield satisfactory results. Ms. von der Leyen added, "As I said before, all options remain on the table."
It should be noted that one day before this suspension decision, EU member states strongly supported this bloc's initial retaliatory measures package in response to tariffs on steel and aluminum imposed by the Trump administration.