(ភ្នំពេញ)៖ ខណៈពេលពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរ កាន់តែខិតចូលមកដល់ ពលករខ្មែរបានសម្រាកពីការងារ វិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃចូលតាមច្រកទ្វារអន្តរជាតិកម្ពុជា-ថៃ នានា ដើម្បីមកលេងស្រុកកំណើត។ ជាការកត់សំគាល់ពលករ បានលើកឡើងថា ការធ្វើដំណើរចូលនៅតាមច្រកព្រំដែនអន្តរជាតិកម្ពុជា-ថៃ ពុំមានការបង់ប្រាក់លើសេវាចេញ-ចូល នោះទេ និងឃើញមានក្រុមការងាររបស់ក្រសួងការងារ នៅរង់ចាំជួយសម្របសម្រួលអន្តរាគមន៍ដល់ការបំពេញឯកសារនានារបស់ពលករផងដែរ។ នេះគឺជាកាដូរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងរាជរដ្ឋាភិបាលថៃ សម្រាប់ពលករខ្មែរអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ចាប់ពីថ្ងៃទី១ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ រហូតដល់ថ្ងៃទី១៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥។
កញ្ញា មាន ស្រីណុក ជាពលករខ្មែរដែលធ្វើការនៅប្រទេសថៃ មានស្រុកកំណើតនៅខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បានលើកឡើងថា ការចូលមកប្រទេសកម្ពុជា នៅតាមច្រកព្រំដែនអន្តរជាតិពុំមានការបង់ប្រាក់លើសេវាចេញ-ចូលនោះទេ។ កញ្ញាសប្បាយចិត្តជាខ្លាំងនៅពេលដែលត្រលប់មកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំ ដោយពុំមានការចំណាយលើថ្លែសេវាអស់ទាំងនេះ វាអាចជួយសម្រួលការចំណាយមួយផ្នែកសម្រាប់ពលករដែលកំពុងវិលមកប្រទេសកម្ពុជាវិញ។ កញ្ញាសូមអរគុណរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា អរគុណសម្តេច ហ៊ុន ម៉ាណែត និងក្រសួងការងារ ដែលខិតខំបំពេញការងារ ជួយសម្រួលអន្តរាគមន៍ជូនពលករខ្មែរធ្វើការនៅប្រទេសថៃ រហូតមានការលើកលែងតម្លៃសេវាចេញ ចូល រៀងរាល់ឆ្នាំ។ នេះជាការយកចិត្តទុកដាក់ និងដឹងសុខទុក្ខពីសំណាក់រដ្ឋាភិបាលមកលើពលករពួកយើង។
ដោយឡែកលោក តុលា ជាពលករខ្មែរម្នាក់ទៀត បានលើកឡើងថា ការលើកលែងថ្លៃសេវាចេញ-ចូល ប្រទេសថៃ អំឡុងពេលចូលឆ្នាំគឺជួយច្រើនណាស់ដល់ពលករ ពីព្រោះវាអាចកាត់បន្ថយចំណាយបានមួយចំណែកធំផងដែរ។ លើសពីនេះ វាជាកត្តាមួយដែលជំរុញពលករខ្មែរនៅប្រទេសថៃបានមកលេងគ្រួសារ មកជួបជុំបងប្អូនជិតឆ្ងាយ អំឡុងពេលចូលឆ្នាំ។ លោកសប្បាយរីករាយណាស់នៅពេលធ្វើដំណើរទៅលេងស្រុកកំណើតនៅឆ្នាំនេះ ដោយមិនមានការបង់ថ្លៃសេវាចេញ-ចូល នៅតាមច្រកព្រំដែនទាំងទៅទាំងមក។ លោកសូមអរគុណរាជរដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជាក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ដែលតែងតែសម្រួលឱ្យមានការលើកលែងថ្លៃសេវាចេញ-ចូល តាមព្រំដែនជារៀងរាល់ឆ្នាំ និងអរគុណដែលតែងតែយកចិត្តទុកដាក់មកលើសុខទុក្ខបងប្អូនពលករខ្មែរដែលធ្វើការនៅប្រទេសថៃ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ចាប់ពីថ្ងៃទី១ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥មក ថ្នាក់ដឹកនាំ និងក្រុមការងារនៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានប្រចាំការរង់ចាំសម្រួលសម្រួលជាមួយក្រុមការងារ នៃច្រកទ្វារអន្តរជាតិកម្ពុជា-ថៃ នានា ជាពិសេនៅច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិដូង (បានឡែម) ក្នុងស្រុកកំរៀង ខេត្តបាត់ដំបង និងច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិប៉ោយប៉ែត ក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ដើម្បីស្វាគមន៍បងប្អូនពលករខ្មែរវិលត្រឡប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើត អំឡុងពេលបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរ។
សូមជម្រាបដែរថា ការលើកលែងតម្លៃសេវាការអនុញ្ញាត ចេញ-ចូល ប្រទេសថៃ (Re-entry permit) ចាប់ផ្តើមអនុវត្តពីថ្ងៃទី១ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ រហូតដល់ថ្ងៃទី១៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ ដល់បងប្អូនពលករខ្មែរអំឡុងពេលពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី ប្រពៃណីជាតិ គឺជាការឯកភាពព្រមព្រៀងរួមរវាងរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងរាជរដ្ឋាភិបាលថៃ ក្នុងដំណើរទស្សនកិច្ចផ្លូវការរបស់ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា នៅក្នុងប្រទេសថៃ នាពេលកន្លងមក៕

Cambodian Workers Return from Thailand for New Year Celebrations with Free Border Crossing Services
(Phnom Penh): As the traditional Khmer New Year approaches, Cambodian workers are taking time off work and returning from Thailand through various Cambodia-Thailand international border checkpoints to visit their hometowns. Notably, workers have reported that there are no entry-exit fees at the Cambodia-Thailand international border checkpoints, and Ministry of Labor working groups are present to assist with processing workers' documentation. This is a gift from both the Cambodian and Thai governments for Cambodian workers during the traditional New Year period, effective from April 1, 2025, to May 15, 2025.
Ms. Mean Srey Nok, a Cambodian worker in Thailand originally from Banteay Meanchey Province, stated that entering Cambodia through international border checkpoints requires no entry-exit service fees. She expressed great joy in being able to return home for the New Year without these expenses, which helps reduce costs for workers returning to Cambodia. She thanked the Cambodian government, Samdech Hun Manet, and the Ministry of Labor for their efforts in facilitating and intervening on behalf of Cambodian workers in Thailand, resulting in the annual waiver of entry-exit fees. This demonstrates the government's care and attention to workers' well-being.
Similarly, Mr. Tola, another Cambodian worker, mentioned that the waiver of entry-exit fees to Thailand during the New Year period greatly helps workers as it significantly reduces their expenses. Moreover, it serves as a factor encouraging Cambodian workers in Thailand to visit their families and reunite with relatives during the New Year. He is delighted to travel home this year without paying entry-exit fees at the border checkpoints in both directions. He expressed gratitude to the government and the Ministry of Labor and Vocational Training for consistently facilitating the annual entry-exit fee waiver at the border and for their constant attention to the welfare of Cambodian workers in Thailand.
It should be noted that since April 1, 2025, leaders and working groups from the Ministry of Labor and Vocational Training have been stationed to coordinate with working groups at various Cambodia-Thailand international border checkpoints, particularly at the Doung (Ban Laem) International Border Checkpoint in Kamrieng District, Battambang Province, and the Poipet International Border Checkpoint in Banteay Meanchey Province, to welcome Cambodian workers returning from Thailand for the traditional Khmer New Year celebrations.
It is worth mentioning that the waiver of Re-entry permit fees for Thailand, implemented from April 1, 2025, to May 15, 2025, for Cambodian workers during the traditional New Year festival, is an agreement between the Royal Government of Cambodia and the Royal Thai Government, reached during the official visit of Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of Cambodia, to Thailand recently.